Acetylcystein - návod k použití, analogy, recenze a formy uvolňování (šumivé tablety, prášek 100 mg, 200 mg a 600 mg, roztok pro inhalaci a výplach) léky pro léčbu kašle se sputem u dospělých, dětí a těhotenství. Struktura

V tomto článku si můžete přečíst pokyny pro používání léku Acetylcysteine. Poskytuje zpětnou vazbu od návštěvníků webu - spotřebitelů tohoto léku, jakož i názory lékařských specialistů na používání acetylcysteinu v jejich praxi. Velkou žádostí je aktivní přidání vašich recenzí o daném léku: lék pomohl nebo nepomohl zbavit se nemoci, jaké komplikace a vedlejší účinky byly pozorovány, možná nebyly oznámeny výrobcem v anotaci. Analogy acetylcysteinu v přítomnosti dostupných strukturních analogů. Použití k léčbě bronchitidy, pneumonie a jiných onemocnění doprovázených kašlem se sputem u dospělých, dětí i během těhotenství a kojení. Složení léku.

Acetylcystein - mukolytické činidlo, je derivát aminokyseliny cysteinu. Má mukolytický účinek, usnadňuje vypouštění sputa díky přímému účinku na reologické vlastnosti sputa. Tento účinek je způsoben schopností přerušit disulfidové vazby mukopolysacharidových řetězců a způsobit depolymeraci mukoproteinů sputa, což vede ke snížení viskozity sputa. Lék zůstává aktivní v přítomnosti hnisavého sputa.

Má antioxidační účinek díky schopnosti reaktivních sulfhydrylových skupin (skupiny SH) vázat se na oxidační radikály a tím je neutralizovat.

Kromě toho acetylcystein podporuje syntézu glutathionu, důležité složky antioxidačního systému a chemické detoxikace těla. Antioxidační účinek acetylcysteinu zvyšuje ochranu buněk před škodlivými účinky oxidace volných radikálů, které jsou vlastní intenzivní zánětlivé reakci.

Při profylaktickém použití acetylcysteinu dochází ke snížení frekvence a závažnosti exacerbací u pacientů s chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou.

Struktura

Acetylcystein + pomocné látky.

Farmakokinetika

Při perorálním podání se dobře vstřebává z trávicího traktu. Do značné míry podléhá účinku prvního průchodu játry, což vede ke snížení biologické dostupnosti. Vazba na plazmatické proteiny až 50% (4 hodiny po požití). Je metabolizován v játrech a případně ve střevní stěně. V plazmě je stanoven v nezměněné formě, stejně jako ve formě metabolitů - N-acetylcysteinu, N, N-diacetylcysteinu a esteru cysteinu. Renální clearance je 30% celkové clearance.

Indikace

Respirační onemocnění a stavy doprovázené tvorbou viskózního a mukopurulentního sputa:

  • akutní a chronická bronchitida;
  • tracheitida způsobená bakteriální a / nebo virovou infekcí;
  • zápal plic;
  • bronchiektatické onemocnění;
  • bronchiální astma;
  • atelektáza způsobená ucpáním průdušek sliznicí;
  • sinusitida (pro usnadnění sekrece);
  • cystická fibróza (jako součást kombinované terapie).

Odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Uvolněte formuláře

Šumivé tablety 200 mg a 600 mg.

Prášek pro perorální podání 100 mg a 200 mg.

Inhalační roztok.

Návod k použití a dávkování

Uvnitř. Dospělí - 200 mg 2-3krát denně ve formě granulí, tablet nebo tobolek.

Děti ve věku 2-6 let - 200 mg 2krát denně nebo 100 mg 3krát denně ve formě ve vodě rozpustného granulátu; mladší než 2 roky - 100 mg 2krát denně; 6-14 let - 200 mg 2krát denně.

U chronických onemocnění po dobu několika týdnů: dospělí - 400-600 mg denně v 1-2 dávkách; děti od 2 do 14 let - 100 mg 3krát denně; s cystickou fibrózou - pro děti od 10 dnů do 2 let - 50 mg 3krát denně, 2-6 let - 100 mg 4krát denně, starší 6 let - 200 mg 3krát denně ve formě ve vodě rozpustného granulátu, šumivé tablety nebo tobolek.

Inhalace. Pro aerosolovou terapii se do ultrazvukových přístrojů nastříká 20 ml 10% roztoku nebo 2 až 5 ml 20% roztoku, 6 ml 10% roztoku se zařízeními s distribučním ventilem. Doba inhalace je 15-20 minut; multiplicita - 2-4 krát denně. Při léčbě akutních stavů je průměrná doba léčby 5-10 dní; při dlouhodobé léčbě chronických stavů je léčebný průběh až 6 měsíců. V případě silného sekretolytického účinku je sekrece odsávána a frekvence inhalace a denní dávka jsou sníženy.

Intratracheální. Pro mytí bronchiálního stromu terapeutickou bronchoskopií se používá 5-10% roztok.

Lokálně. Pohřben v nosních pasážích 150 - 300 mg (pro 1 postup).

Parenterální Zadejte intravenózně (nejlépe kapáním nebo pomalu do proudu - po dobu 5 minut) nebo intramuskulárně. Dospělí - 300 mg 1-2krát denně.

Děti od 6 do 14 let - 150 mg 1-2krát denně. U dětí do 6 let je výhodné perorální podání, u dětí do 1 roku je intravenózní podávání acetylcysteinu možné pouze ze zdravotních důvodů v nemocnici. V případě, že existují indikace pro parenterální terapii, by denní dávka pro děti do 6 let měla být 10 mg / kg tělesné hmotnosti..

Pro intravenózní podání se roztok dále ředí 0,9% NaCl nebo 5% dextrózou v poměru 1: 1.

Trvání léčby se stanoví individuálně (ne více než 10 dní). U pacientů starších 65 let - používejte minimální účinnou dávku.

Vedlejší účinek

  • pálení žáhy;
  • nevolnost, zvracení;
  • průjem;
  • pocit plnosti v žaludku;
  • vyrážka;
  • svědění
  • kopřivka;
  • bronchospasmus;
  • při mělké intramuskulární injekci a při zvýšené citlivosti se může objevit lehký a rychle procházející pocit pálení, v souvislosti s kterým se doporučuje injikovat léčivo hluboko do svalu;
  • reflexní kašel;
  • lokální podráždění dýchacích cest;
  • stomatitida;
  • rýma;
  • nosebleeds;
  • hluk v uších;
  • zkrácení protrombinového času na pozadí jmenování velkých dávek acetylcysteinu (je nutné sledovat stav systému srážení krve);
  • změna výsledků testu pro kvantitativní stanovení salicylátů (kolorimetrický test) a testu pro kvantitativní stanovení ketonů (test s nitroprusidem sodným).

Kontraindikace

  • peptický vřed žaludku a dvanáctníku v akutní fázi;
  • hemoptysis;
  • plicní krvácení;
  • těhotenství;
  • kojení (kojení);
  • přecitlivělost na acetylcystein.

Těhotenství a kojení

Použití acetylcysteinu je kontraindikováno během těhotenství a během kojení (kojení).

Použití u dětí

Při použití acetylcysteinu u pacientů s bronchiálním astmatem je nutná drenáž sputa. U novorozenců se používají pouze ze zdravotních důvodů v dávce 10 mg / kg pod přísným dohledem lékaře.

Uvnitř, děti starší 6 let - 200 mg 2-3krát denně; děti ve věku 2 až 6 let - 200 mg 2krát denně nebo 100 mg 3krát denně, až 2 roky - 100 mg 2krát denně.

speciální instrukce

Acetylcystein se používá s opatrností u pacientů s bronchiálním astmatem, játry, ledvinami a nadledvinami..

Mezi acetylcysteinem a antibiotiky by měl být dodržen 1-2hodinový interval.

Acetylcystein reaguje s určitými materiály, jako je železo, měď a guma, které se používají ve stříkacím zařízení. Na místech možného kontaktu s roztokem acetylcysteinu by měly být použity části vyrobené z následujících materiálů: sklo, plast, hliník, chromovaný kov, tantal, stříbro zavedeného testu nebo nerezová ocel. Po kontaktu může stříbro vyblednout, ale to neovlivní účinnost acetylcysteinu a nepoškodí pacienta.

Léková interakce

Současné použití acetylcysteinu s antitusickými látkami může zvýšit kongesci sputa v důsledku potlačení reflexu kašle.

Při současném použití s ​​antibiotiky (včetně tetracyklinu, ampicilinu, amfotericinu B) mohou interagovat s thiolovou skupinou acetylcysteinu.

Při současném podávání acetylcysteinu a nitroglycerinu je možné zvýšit jeho vazodilatační a protidoštičkový účinek..

Acetylcystein snižuje hepatotoxický účinek paracetamolu.

Farmaceuticky nekompatibilní s roztoky jiných léků. Při kontaktu s kovy tvoří kaučuk sulfidy s charakteristickým zápachem.

Analogy léku Acetylcysteine

Strukturální analogy účinné látky:

  • N-AC-ratiopharm;
  • N-acetylcystein;
  • Acestin;
  • Acetylcystein Canon;
  • Acetylcystein Teva;
  • Inhalační roztok acetylcysteinu 20%;
  • Injekce acetylcysteinu 10%;
  • Acetylcystein FS;
  • ACC;
  • Vstřikování ACC;
  • ACC Long;
  • AC-FS;
  • Vicks Asset ExpectoMed;
  • Mukoben;
  • Flourist;
  • Mukonex;
  • Fluimucil;
  • Exomyuk 200;
  • Espa nats.

Analogy ve farmakologické skupině (sekretolitika):

  • Marshmallow sirup;
  • Ambrobene
  • Ambroxol;
  • Ambrosan;
  • Ambrosol;
  • Ascoril;
  • Bromhexin;
  • Bronchicum;
  • Bronchicum inhalace;
  • Bronchicum pastilky na kašel;
  • Sirup proti kašli Bronchicum;
  • Bronchipret
  • Bronchostop;
  • Bronchotil;
  • Gedelix;
  • Hexapneumin;
  • GeloMirtol;
  • Herbionový petrklíčový sirup;
  • Herbion jitrocel sirup;
  • Glycyram;
  • Odběr prsou;
  • Elixír prsu;
  • Josette
  • Dr. IOM;
  • Dr. Tayss sirup s jitrocelem;
  • Zedex;
  • Insti;
  • Karbocystein;
  • Kashnol;
  • Codelac Broncho;
  • Coldact Broncho;
  • Broncho Coldrex;
  • Lazolvan;
  • Libexin Muco;
  • Linkas;
  • Mukaltin;
  • Mucosol;
  • Sběr expektorantů;
  • Pektosol;
  • Pektusin;
  • Pertussin;
  • Prospan;
  • Rinikold Broncho;
  • Sinupret
  • Směsi pro inhalaci;
  • Lékořice sirup;
  • Solutan;
  • Stoptussin;
  • Tablety proti kašli;
  • Terpinghydrát;
  • Travisil;
  • Tussamag;
  • Tussin;
  • Tussin plus;
  • Fervex pro kašel;
  • Flavamed;
  • Flavamed forte;
  • Fluifort;
  • Fluditec;
  • Halixol;
  • Erdostein.

Acetylcystein (Acetylcysteine)

Obsah

Strukturální vzorec

Ruské jméno

Latinský název látky Acetylcysteine

Chemický název

N-acetyl-L-cystein (jako sodná sůl)

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látky acetylcystein

Nosologická klasifikace (ICD-10)

CAS kód

Vlastnosti látky acetylcystein

Krystalický prášek, bílý nebo bílý s mírně nažloutlým nádechem, se slabou specifickou vůní. Snadno rozpustný ve vodě a alkoholu; pH 20% vodného roztoku 7–7,5.

Farmakologie

V důsledku přítomnosti volné sulfhydrylové skupiny narušuje disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, inhibuje polymeraci mukoproteinů a snižuje viskozitu hlenu.

Zředí sputum a významně zvyšuje jeho objem (v některých případech je použití sání k zabránění „zaplavení“ plic). Má stimulační účinek na slizniční buňky, jejichž tajemství lyzuje fibrin. Zvyšuje syntézu glutathionu a aktivuje detoxikační procesy. Má protizánětlivé vlastnosti díky potlačení tvorby volných radikálů a reaktivních metabolitů kyslíku zodpovědných za vývoj akutního a chronického zánětu v plicní tkáni a dýchacích cestách.

Při perorálním podání je dobře vstřebáván, ale biologická dostupnost je nízká - ne více než 10% (při „prvním průchodu“ játry je deacetylována za vzniku cysteinu), Cmax Vazba na plazmatické proteiny je asi 50%. Průnik placentární bariérou se nachází v plodové vodě. T1/2 při perorálním podání - 1 hodina, s cirhózou se zvyšuje na 8 hodin. Vylučuje se hlavně ledvinami ve formě inaktivních metabolitů (anorganické sírany, diacetylcystein), malá část se vylučuje nezměněná střevy.

Použití látky acetylcystein

Obtížná separace sputa (bronchitida, tracheitida, bronchiolitida, pneumonie, bronchiektáza), cystická fibróza, plicní absces, emfyzém, laryngotracheitida, intersticiální plicní onemocnění, bronchiální astma, plicní atelektáza (kvůli obstrukci průdušek hlenovou zátkou), katarální výplach, katarální výtok, počítaje v to sinusitida, odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních stavech, otrava paracetamolem (jako antidotum).

Kontraindikace

Hypersenzitivita, peptický vřed žaludku a dvanáctník v akutním stadiu.

Omezení aplikace

Peptický vřed žaludku a dvanáctníku, křečové žíly jícnu, hemoptysa, plicní krvácení, fenylketonurie, bronchiální astma bez zesílení sputa, onemocnění nadledvin, arteriální hypertenze, jaterní a / nebo selhání ledvin.

Těhotenství a kojení

Během těhotenství je možné, pokud očekávaný účinek léčby překročí potenciální riziko pro plod.

Kategorie fetální akce FDA - B.

Během léčby by mělo být kojení přerušeno..

Vedlejší účinky látky Acetylcysteine

Z trávicího traktu: nevolnost, zvracení, pálení žáhy, pocit plnosti žaludku, stomatitida.

Alergické reakce: kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bronchospasmus (hlavně u pacientů s bronchiální hyperreaktivitou).

Jiné: ospalost, horečka; zřídka - tinnitus; reflexní kašel, lokální podráždění dýchacích cest, rýma (při inhalačním použití); pálení v místě vpichu (s parenterálním podáním).

Interakce

Současné použití acetylcysteinu a antitusik může zvýšit kongesci sputa v důsledku potlačení reflexu kašle (nemělo by se používat současně). Při kombinaci s antibiotiky, jako jsou tetracykliny (kromě doxycyklinů), ampicilin, amfotericin B, mohou interagovat s thiolovou skupinou SH acetylcysteinu, což vede ke snížení aktivity obou léků (interval mezi užíváním acetylcysteinu a antibiotik by měl být alespoň 2 hodiny). Při současném podávání acetylcysteinu a nitroglycerinu je možné zvýšit jeho vazodilatační a protidoštičkový účinek. Acetylcystein snižuje hepatotoxický účinek paracetamolu. Farmaceuticky nekompatibilní s roztoky jiných léků. Při kontaktu s kovy tvoří kaučuk sulfidy s charakteristickým zápachem.

Cesta podání

Uvnitř, v / v, v / m, inhalace, endobronchiální, topicky.

Opatření Acetylcystein

U pacientů s bronchiálním obstrukčním syndromem (často se vyvíjí při zvýšeném bronchospasmu) musí být acetylcystein kombinován s bronchodilatátory.

ACC (acetylcystein)

Acetylcystein (N-acetyl-L-cystein, NAC, ACC) je aminokyselina, která chrání tělo před účinky oxidačního stresu: poruchy nálady, zánět, infekce, problémy se spánkem atd..

K dispozici v šumivých tabletách, sirupu, sáčcích pro přípravu roztoku nebo prášku pro orální podání. ACC si můžete koupit v lékárně. Ceny jsou přibližně následující:

  • Šumivé tablety 20 ks 600 mg: 500-600 rub.
  • Prášek pro přípravu roztoku 20 ks 200 mg: 150-200 rub.
  • Sirup 20 mg / ml 100 ml: 250 - 300 rub.
  • Prášek pro orální podání 10 ks 600 mg: 300-400 rublů.

Jak to funguje

Zvyšuje hladinu glutathionu. Glutathion je nejsilnější antioxidační a detoxikační sloučenina produkovaná tělem. Je to velmi důležité pro správné fungování plic, mozku a jater. Samotné tělo produkuje glutathion pomocí aminokyseliny cystein. Jeho hladina však u různých nemocí klesá. Studie ukazují, že užívání cysteinu známého jako ACC jako aditiva zvyšuje hladinu glutathionu v mozku a tělních tkáních..

Odstraňuje hlen. Acetylcystein ředí hlen, zejména v plicích a dýchacích cestách. Proto je populární jako mukolytická látka, která zmírňuje kašel. K tomu dochází odstraněním specifických vazeb v hlenových proteinech..

Moduluje hladinu glutamátu. ACC moduluje hladiny glutamátu - nejčastější excitační neurotransmiter v mozku. Glutamát se podílí na učení, chování a paměti. ACC moduluje nadměrnou hladinu glutamátu, která způsobuje toxické poškození mozkových poruch, jako je schizofrenie a závislost.

Léčivé vlastnosti

Zlepšuje kognitivní funkce.

ACC reguluje glutamin, neurotransmiter, který je spojen s učením, pamětí a chováním. Stejně tak acetylcystein chrání mozek před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. [R]

Působí jako antioxidant

Acetylcystein absorbuje volné radikály, které poškozují a ničí buňky. Zvyšuje také hladinu glutathionu, což zlepšuje imunitu. Studie ukazují, že užívání acetylcysteinu zvyšuje a obnovuje imunitní funkce u onemocnění, která jsou spojena s nedostatkem cysteinu a glutathionu. [R]

Odstraňuje toxiny z jater

ACC zabraňuje vedlejším účinkům způsobeným drogami nebo toxickými chemikáliemi. Toxické látky snižují hladinu glutathionu. A užíváním ACC tyto hladiny obnovuje a neutralizuje toxiny. [R]

Zvyšuje plodnost

ACC pomáhá při léčbě mužské neplodnosti způsobené varikokélou šourku. Koncentrace spermií stoupá a procento klinického těhotenství ve skupině ACC je 33% oproti 10% ve skupině s placebem. [R]

U žen pomáhá ACC při syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Pacienti s PCOS užívali 1200 mg / den acetylcysteinu po dobu 5 dnů. Vědci zjistili, že se zvýšila míra ovulace a šance na otěhotnění. [R]

Boj s respiračními chorobami

Acetylcystein působí jako expektorant a může být použit ke zkapalnění sputa při respiračních onemocněních:

  • Chronická bronchitida. S tímto onemocněním dýchacích cest se sliznice v plicích zapálí, bobtná a blokuje drobné dýchací cesty. To vede k záchvatům kašle, které jsou doprovázeny sputem a dušností. ACC snižuje epizody exacerbace nemoci a ředí sputum.
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). CHOPN se vyznačuje dušností a způsobuje kašel s uvolňováním velkého množství sputa. Dlouhodobá léčba vysokými dávkami ACC zlepšuje plicní funkci a snižuje frekvenci exacerbace symptomů CHOPN.

Pomáhá s neuropsychiatrickými poruchami

Studie prokázaly, že acetylcystein pomáhá při schizofrénii, autismu a bipolární poruchě. To je způsobeno antioxidační aktivitou..

Neuropsychiatrické poruchy jsou do značné míry spojeny s oxidačním stresem a poruchou metabolismu glutamátu. Glutamát je nejdůležitějším vysílačem v mozku a jeho nadměrné množství způsobuje toxické poškození mozku. ACC je schopen snížit hladinu glutamátu, čímž pomáhá předcházet nebo léčit mozkové choroby. [R]

Další prospěšné vlastnosti ACC

  • Reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Pomáhá v boji proti závislosti na alkoholu a drogách. [R]
  • Zpomaluje stárnutí.

Vedlejší efekty

  • Nevolnost.
  • Zvracení.
  • Vyrážka.
  • Svědění.
  • Ospalost.
  • Teplo.

ACC snižuje krevní srážlivost. Protože acetylcystein ovlivňuje krevní destičky a snižuje koagulaci, lidé s poruchami srážení krve nebo s ředidly krve by neměli užívat ACC.

Návod k použití

  • Standardní dávka: 500-600 mg / den. Tato dávka je vhodná pro ochranu před toxiny a pro udržení celkového zdraví..
  • Vezměte si prázdný žaludek.
  • K léčbě infekcí dýchacích cest dospělých: 200–600 mg, dvakrát denně.
  • Pro COPD: 600 mg, dvakrát denně.

Závěr

Pro většinu lidí je ACC znám jako expektoranta. Málokdo však přemýšlí o svém způsobu jednání a dalších účincích..

Acetylcystein zvyšuje hladinu glutathionu - to je „matka“ všech antioxidantů. Zlepšuje fungování plic, mozku a detoxikuje játra..

ACC se prodává v lékárnách, ale můžete doplnit cystein, formu acetylcysteinu, z potravin s vysokým obsahem bílkovin: kuře, krůta, hovězí maso, kachna, mléčné výrobky.

Velmi vysoké dávky - přes 7 gramů - jsou pro organismus toxické, ale doporučená dávka 600 mg / den je daleko od tohoto limitu..

Acetylcysteine ​​Vertex - návod k použití

Evidenční číslo:

Jméno výrobku:

Mezinárodní nechráněný název nebo název skupiny:

Dávková forma:

prášek pro perorální roztok

Struktura

Jeden sáček obsahuje:

Dávkování 100 mg:
účinná látka: acetylcystein - 100,0 mg;
pomocné látky: sacharóza - 2829,5 mg, kyselina askorbová - 12,5 mg, příchuť oranžová - 50,0 mg, aspartam - 8,0 mg.

Dávkování 200 mg:
účinná látka: acetylcystein - 200,0 mg;
pomocné látky: sacharóza - 2717,0 mg, kyselina askorbová - 25,0 mg, příchuť Orange - 50,0 mg, aspartam 8,0 mg.

Dávka 600 mg:
účinná látka: acetylcystein - 600,0 mg;
pomocné látky: sacharóza - 2205,0 mg, kyselina askorbová - 75,0 mg, příchuť oranžová - 100,0 mg, aspartam 20,0 mg.

Popis

Prášek z bílé na bílou se nažloutlým nádechem s charakteristickým zápachem. Vzhled roztoku: bezbarvý nebo slabě nažloutlý opalizující roztok s charakteristickým zápachem.

Farmakoterapeutická skupina

Vykašlávání mucolytic.

ATX kód

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika
Mukolytické činidlo, ředí sputum, zvyšuje jeho objem, usnadňuje vypouštění sputa. Acetylcystein je derivát aminokyseliny cystein. Tento účinek je spojen se schopností volných sulfhydrylových skupin acetylcysteinu přerušit intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolymerizaci mukoproteinů a ke snížení viskozity sputa (v některých případech to vede k významnému zvýšení objemu sputa), které vyžaduje.

Kromě toho snižuje indukovanou hyperplázii mukoidních buněk, zvyšuje produkci povrchově aktivních sloučenin stimulací pneumocytů typu II a stimuluje mukociliární aktivitu, což vede ke zlepšení mukociliární clearance.

Zůstává aktivní v hnisavém, mukopurulentním a mukózním sputu. Nemá vliv na imunitu.

Zvyšuje sekreci méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií na epiteliálních buňkách bronchiální sliznice.

Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin.

Má podobný účinek na tajemství vznikající při zánětlivých onemocněních ORL orgánů.

Má antioxidační účinek díky přítomnosti SH skupiny schopné neutralizovat elektrofilní oxidační toxiny.

Acetylcystein snadno proniká do buňky, deacetylovaný na L-cystein, ze kterého je syntetizován intracelulární glutathion..

Glutathion je vysoce reaktivní tripeptid, silný antioxidant, cytoprotektor, který zachycuje endogenní a exogenní volné radikály a toxiny. Acetylcystein zabraňuje depleci a pomáhá zvyšovat syntézu intracelulárního glutathionu, který se podílí na procesech oxidační redukce buněk, čímž přispívá k detoxikaci škodlivých látek. To vysvětluje účinek acetylcysteinu jako antidota proti otravě paracetamolem..

Paracetamol vykazuje svůj cytotoxický účinek postupnou deplecí glutathionu. Hlavní úlohou acetylcysteinu je udržovat přiměřenou hladinu koncentrace glutathionu, a tím zajistit ochranu buněk.

Chrání alfa-1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HOC1 - oxidačního činidla produkovaného myeloperoxidázou aktivních fagocytů.

Má také určitý protizánětlivý účinek (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících kyslík odpovědných za vývoj zánětu v plicní tkáni).

Farmakokinetika
Vstřebávání
Absorpce po požití je vysoká. Acetylcystein okamžitě deacetyluje na cystein v játrech. V krvi je pozorována mobilní rovnováha acetylcysteinu vázaného na volný a plazmatický protein a jeho metabolitů (cystein, cystin a diacetylcystin). Biologická dostupnost je nízká - asi 10% v důsledku přítomnosti výrazného účinku „prvního průchodu“ játry.

Rozdělení
Acetylcystein je distribuován nezměněný (20%) i jako aktivní metabolity (80%), proniká do mezibuněčného prostoru a je distribuován hlavně v játrech, ledvinách, plicích a bronchiální sekreci. Distribuční objem acetylcysteinu se pohybuje od 0,33 do 0,47 l / kg, maximální koncentrace v krevní plazmě (Cmax) po požití je dosaženo přibližně za 1-3 hodiny a je 15 mmol / L. Komunikace s bílkovinami krevní plazmy - 50% po 4 hodinách po podání a klesá na 20% po 12 hodinách. Prostupuje placentární bariérou.

Metabolismus
Po perorálním podání je acetylcystein rychle a extenzivně metabolizován ve střevní stěně za vzniku farmakologicky aktivního metabolitu - cysteinu a diacetylcystinu, cystinu.

Chov
Vylučuje se hlavně ledvinami ve formě inaktivních metabolitů (anorganické sírany, diacetylcystin), malá část se vylučuje nezměněnou střevy. Plazmatický poločas (T1 / 2) acetylcysteinu je asi 1 hodina. V případě zhoršené funkce jater se tento indikátor zvyšuje na 8 hodin.

Indikace pro použití

- akutní a chronická respirační onemocnění spojená s tvorbou viskózní, obtížně oddělitelné bronchiální sekrece: bronchitida, tracheitida, bronchiolitida, pneumonie, bronchiektatická choroba, cystická fibróza, plicní absces, plicní emfyzém, laryngotracheitida, intersticiální plicní choroba, plicní atelektáza (v důsledku blokády bronchiální sliznice)
- katarální a hnisavá zánět středního ucha, sinusitida, sinusitida (snadnější sekrece);
- odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Kontraindikace

- přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné složky léčiva;
- peptický vřed žaludku a dvanáctníku v akutním stadiu;
- hemoptysa, plicní krvácení;
- deficit sacharózy / isomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy (přípravek obsahuje sacharózu);
- fenylketonurie (léčivo obsahuje aspartam);
- těhotenství;
- období kojení;
- děti do 2 let;
- dětský věk do 6 let (pro dávku 200 mg);
- děti do 14 let (pro dávku 600 mg).

Opatrně

- anamnéza žaludečních a duodenálních vředů;
- křečové žíly jícnu;
- bronchiální astma;
- obstrukční bronchitida;
- onemocnění nadledvin;
- selhání jater a / nebo ledvin;
- arteriální hypertenze;
- histaminovou intoleranci (je třeba se vyhnout dlouhodobému užívání léku, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést ke známkám intolerance, jako je bolest hlavy, vazomotorická rinitida, svědění).

Používejte během těhotenství a během kojení

Těhotenství
Údaje o použití acetylcysteinu během těhotenství jsou omezené, proto je užívání léku během těhotenství kontraindikováno.

Kojení
Pokud je nutné lék užívat, kojení by mělo být přerušeno..

Dávkování a podávání

Uvnitř.
Lék by měl být rozpuštěn v 1 šálku vody při pokojové teplotě a po jídle.

Mukolytická terapie
Dospělí: 1 sáček (dávka 600 mg) 1krát denně nebo 1 sáček (dávka 200 mg) 3krát denně (což odpovídá 600 mg acetylcysteinu denně).

- děti od 2 do 6 let: 1 sáček (dávka 100 mg) 2-3 krát denně (odpovídá 200-300 mg acetylcysteinu denně);
- děti od 6 do 14 let: 1 sáček (dávka 100 mg) 3-4 krát denně nebo 1 sáček (dávka 200 mg) 2krát denně (odpovídá 300-400 mg acetylcysteinu denně);
- děti od 14 let: 1 sáček (dávka 200 mg) 2-3krát denně (odpovídá 400-600 mg acetylcysteinu denně).

- děti od 2 do 6 let: 1 sáček (dávka 100 mg) 3-4 krát denně (odpovídá 300-400 mg acetylcysteinu denně);
- děti od 6 do 14 let: 1 sáček (dávka 100 mg) 4krát denně nebo 200 mg 2-3krát denně (odpovídá 400-600 mg acetylcysteinu denně);
- děti od 14 let a dospělí: 1 sáček (dávka 200 mg) 3krát denně nebo 1 sáček (dávka 600 mg) 1krát denně (odpovídá 600 mg acetylcysteinu denně).

Délka léčby by měla být hodnocena individuálně. U akutních onemocnění je doba trvání léčby od 5 do 10 dnů; při léčbě chronických onemocnění - až několik měsíců (na doporučení lékaře). Další příjem tekutiny zvyšuje mukolytický účinek léčiva.

Vedlejší účinek

Klasifikace výskytu vedlejších účinků podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO):

velmi často ≥1 / 10;
často od ≥ 1/100 do

Acetylcystein

Ceny v online lékárnách:

Acetylcystein je mukolytický lék, který ředí sputum a podporuje vykašlávání.

Uvolněte formu a složení

Lék je k dispozici ve formě bílého prášku pro přípravu roztoku pro orální podávání. Jedno sáček obsahuje 100 mg účinné látky - acetylcysteinu. Sáčky s léčivem jsou baleny v lepenkových obalech po 20 nebo 30 kusech..

Další formy uvolňování acetylcysteinu jsou tablety, 5% a 10% injekční roztok a 20% inhalační roztok.

Indikace pro použití

Hlavní indikací pro použití acetylcysteinu jsou respirační onemocnění nebo stavy, které jsou doprovázeny tvorbou mukopurulentního a viskózního sputa:

  • Chronická a akutní bronchitida;
  • Zápal plic;
  • Tracheitida vyvinutá v důsledku virové a / nebo bakteriální infekce;
  • Bronchiální astma;
  • Bronchiektatická nemoc;
  • Cystická fibróza (jako součást komplexní terapie);
  • Sinusitida (jako prostředek usnadňující sekreci);
  • Atelektáza (úpadek plic) v důsledku ucpání průdušek sliznicí.

Acetylcystein je navíc předepisován pro pooperační a poúrazové stavy k odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest a také k předávkování paracetamolem.

Kontraindikace

Podle pokynů je zakázáno používat acetylcystein s přecitlivělostí na aktivní složku léčiva, plicní krvácení, hemoptýzu a exacerbaci peptického vředu žaludku a dvanáctníku..

Dávkování a podávání

Přípravek je určen k perorálnímu podání. Dávkovací režim je obvykle individuální. V pokynech pro acetylcystein se doporučují následující dávky:

  • Děti starší 6 let a dospělí - 200 mg dvakrát nebo třikrát denně;
  • Děti ve věku 2-6 let - 200 mg dvakrát denně nebo 100 mg třikrát denně;
  • Děti do 2 let - 100 mg ráno a večer.

U novorozenců se droga používá pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře a pouze ze zdravotních důvodů. Doporučená dávka pro kojence je 10 mg na kg tělesné hmotnosti.

Injekční roztok Acetylcystein se podává intramuskulárně: 150 mg pro děti a 300 mg pro dospělé. Pro inhalaci použijte 2-5 ml 20% roztoku acetylcysteinu po dobu 15-20 minut.

Vedlejší efekty

Při použití acetylcysteinu se vzácně vyskytují nežádoucí účinky.

Z gastrointestinálního traktu jsou možné pálení žáhy, zvracení, nevolnost, pocit plnosti žaludku a průjem.

Alergické reakce zahrnují svědění, kožní vyrážku, kopřivku a bronchospasmus.

Při inhalaci je možný reflexní kašel a lokální podráždění horních cest dýchacích, zřídka - rýma a stomatitida.

Při mělké intramuskulární injekci a se zvýšenou citlivostí na acetylcystein se může objevit malý, rychle procházející pocit pálení. Pokud se takové příznaky objeví, doporučuje se hlubší intramuskulární injekce.

Mezi další nežádoucí účinky acetylcysteinu patří tinnitus a nosebleeds..

Někdy, na pozadí předepisování velkých dávek léku, se tak laboratorní parametr, jako je protrombinový čas, snižuje, proto je při použití acetylcysteinu nutné sledovat stav systému srážení krve. Kromě toho je možné změnit výsledky kolorimetrického testu (kvantitativní stanovení salicylátů) a testu s nitroprusidem sodným (kvantitativní stanovení ketonů)..

speciální instrukce

Acetylcystein je předepsán s opatrností u pacientů s onemocněním jater, nadledvin a ledvin. Při použití léku u pacientů s bronchiálním astmatem by měla být zajištěna drenáž sputa..

Acetylcystein by neměl být užíván současně s antibiotiky, mezi užíváním těchto léků musí být dodržen interval 1–2 hodin.

Vzhledem k tomu, že acetylcystein reaguje s materiály, jako je guma, měď a železo používané v inhalačních zařízeních, je nutné v místech kontaktu s roztokem použít části vyrobené z následujících materiálů: plast, sklo, chromovaný kov, stříbro specifikovaného vzorku, hliník, tantal nebo nerezová ocel. Po kontaktu s acetylcysteinem může stříbro vyblednout, ale to neovlivní účinnost léku a nepoškodí zdraví pacienta.

Analogy

Následující léky patří k analogům acetylcysteinu:

  • N-AC-ratiopharm;
  • N-acetylcystein;
  • Acestin;
  • ACC;
  • Vicks Asset;
  • Mukoben;
  • Flourist;
  • Mukonex;
  • Rinofluimucil;
  • Fluimucil;
  • Exomyuk.

Podmínky skladování

Podle pokynů by měl být acetylcystein skladován na tmavém místě ve vzduchotěsných obalech mimo dosah dětí. Výrobek je vhodný po dobu 3 let od data výroby.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Instrukce pro acetylcysteinový prášek

Schváleno ministerstvem zdravotnictví Běloruské republiky

Objednávka č. 1120 ze dne 25. září 2012

Název značky: Acetylcysteine

Mezinárodní nechráněný název: Acetylcysteine

Popis: bílý nebo téměř bílý prášek. Nažloutlý odstín povolen.

Složení: každý balíček obsahuje účinnou látku: acetylcystein (N-acetyl-L-cystein) - 0,2 g; pomocné látky: aromatická přísada "Aromatic"

Citron, aspartam, monohydrát laktózy.

Dávková forma: prášek pro perorální podání.

Farmakoterapeutická skupina: léky používané při kašli a nachlazení. Mukolytika.

ATX kód: R05BCB01

Mukolytické činidlo, ředí sputum, zvyšuje jeho objem, usnadňuje separaci sputa. Tento účinek je spojen se schopností volných sulfhydrylových skupin acetylcysteinu přerušit intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolymeraci mukoproteinů a ke snížení viskozity sputa (v některých případech to vede k významnému zvýšení objemu sputa), což vyžaduje aspirace obsahu bronzu. Zůstává aktivní s hnisavým sputem. Nemá vliv na imunitu. Zvyšuje sekreci méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií na epiteliálních buňkách bronchiální sliznice. Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin. Má podobný účinek na tajemství vznikající při zánětlivých onemocněních orgánů ORL. Má antioxidační účinek díky přítomnosti SH-skupiny, schopné neutralizovat elektrofilní oxidační toxiny. Chrání alfa1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HC1 - oxidantu produkovaného myeloperoxidázou aktivních fagocytů. Má také určitý protizánětlivý účinek (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících kyslík odpovědných za vývoj zánětu v plicní tkáni).

Absorpce je vysoká. Biologická dostupnost je 10%. Doba pro dosažení maximální koncentrace v plazmě je 1-3 hodiny. Komunikace s plazmatickými proteiny je 50%. Průnik placentární bariérou se hromadí v plodové vodě. Je metabolizován v játrech (má účinek "prvního průchodu" játry - deacetylace s tvorbou cysteinu). Poločas je asi 1 hodina, selhání jater se zvyšuje na 8 hodin. Vylučuje se ledvinami ve formě inaktivních metabolitů (anorganické sírany, diacetylcystein), malá část se vylučuje nezměněnými stolicí.

Indikace pro použití

- respirační onemocnění a stavy doprovázené tvorbou viskózního a mukopurulentního sputa: akutní a chronická bronchitida, tracheitida způsobená bakteriální a / nebo virovou infekcí, pneumonie, bronchiektáza, bronchiální astma, emfyzém, plicní atelektáza (kvůli zablokování průdušek sliznicí);

- katarální a hnisavá zánět středního ucha, sinusitida, sinusitida (snadnější sekrece);

- cystická fibróza (jako součást kombinované terapie);

- odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Dávkování a podávání

Uvnitř, po jídle. Obsah sáčku se rozpustí ve 100 ml (1/2 šálku) teplé pitné vody, dobře se promíchá a ihned po přípravě se vypije.

Dospělí - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 2-3krát denně, pro děti od 2 do 14 let - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 2krát denně.

Při chronických onemocněních: dospělí - 2–3 balíčky (400–600 mg / den acetylcystein) v 1–2 dávkách; děti od 2 do 14 let - 1/2 balení (100 mg acetylcysteinu) 3krát denně.

S cystickou fibrózou - pro děti ve věku 2–6 let - 1/2 balení (100 mg acetylcysteinu) 4krát denně, starší než 6 let - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 3x denně.

Průběh léčby akutních nekomplikovaných onemocnění je 5-7 dní. Léčba chronických onemocnění se provádí po dlouhou dobu nebo několik měsíců.

Z trávicího systému: zřídka - nevolnost, zvracení, pocit plnosti žaludku, stomatitida.

Alergické reakce: zřídka - kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bronchospasmus (hlavně u pacientů s bronchiální hyperreaktivitou).

Jiné: zřídka - ospalost, horečka.

Přecitlivělost na acetylcystein, děti do 2 let, těhotenství, kojení.

S opatrností: peptický vřed žaludku a dvanáctníku (v akutní fázi), křečové žíly jícnu, hemoptysa, plicní krvácení, fenylketonurie (obsahuje aspartam), bronchiální astma (riziko rozvoje bronchospasmu), onemocnění ledvin, jater a / nebo selhání ledvin arteriální hypotenze.

Příznaky: průjem, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, bolesti žaludku.

Léčba: pokud se objeví závažné příznaky předávkování, vyhledejte lékaře.

Nemíchejte lék s jinými léky. Při práci s léčivem je nutné používat skleněné nádobí, vyhýbat se kontaktu s kovy a gumou (možná tvorba sulfidů s charakteristickým zápachem), kyslíkem, snadno oxidujícími látkami.

Měl by být používán s opatrností u osob náchylných k bronchospasmu (pokud dojde k bronchospasmu, jsou předepsány bronchodilatancia). U pacientů s bronchiálním obstrukčním syndromem je nutné kombinovat s bronchodilatátory. Při použití acetylcysteinu u pacientů s bronchiálním astmatem je nutná drenáž sputa..

Interakce s jinými drogami

Acetylcystein zvyšuje (vzájemně) účinek bronchodilatátorů. Acetylcystein je farmaceuticky nekompatibilní s antibiotiky (cefalosporiny, peniciliny, erytromycin, tetracykliny), proteolytickými enzymy. Snižuje jejich absorpci, takže by se měly užívat nejdříve 2 hodiny po užití acetylcysteinu. Míchání roztoků acetylcysteinu s roztoky antibiotik a proteolytických enzymů může způsobit inaktivaci léčiva. Současné použití acetylcysteinu s antitusickými činidly může zvýšit kongesci sputa v důsledku potlačení reflexu kašle. Zvyšuje vazodilatační účinek nitroglycerinu. Acetylcystein snižuje hepatotoxický účinek paracetamolu.

Skladovat na místě chráněném před vlhkostí a světlem při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Udržujte mimo dosah dětí.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

3 g (0,2 g acetylcysteinu) v sáčcích. Na 10 nebo 20 baleních v balení č. 10 a 20.

Prázdniny v lékárnách

Informace o registraci léčiva:

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein je bílý prášek s mírně žlutým nádechem. Používá se při nachlazení, které je doprovázeno kašelem. Je to mukolytikum. Podporuje rychlé a efektivní zkapalnění sputa stimulací jeho objemu. Výrazně zjednodušuje odstranění sputa z těla. Aktivní u hnisavých nemocí broncho - plicního systému. Má mírný protizánětlivý účinek. Maximální účinnost léku Acetylcysteine ​​v krvi je dosažena 3 hodiny po perorálním podání.

Uvolněte formu a složení

Acetylcystein je dostupný ve formě prášku. Určeno k předběžnému rozpuštění ve vodě, po kterém následuje orální podání. V každém balení dosahuje obsah účinné látky acetylcysteinu 0,2 gramu. Kromě účinné látky jsou do léčiva zahrnuty další látky: aspartam, ochucovací přísada, monohydrát laktózy, kyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný.

Kartonové obaly mohou obsahovat 10 nebo 20 balíčků. Obsahuje údaje o řadě vydání a době platnosti. Uvnitř krabičky je příručka s podrobným popisem léku.

Indikace pro použití

Acetylcysteinový prášek by měl být použit pro takové bolestivé stavy:

  • nemoci dýchacích cest;
  • zvýšená tvorba sputum mukopurulentní nebo viskózní konzistence;
  • tracheitida vyvinutá v důsledku infekce vyvolané virovým nebo bakteriálním patogenem;
  • zápal plic;
  • emfyzém;
  • chronická a akutní bronchitida;
  • atelektáza plic způsobená ucpáním plic korkem mukózního původu;
  • bronchiektatické onemocnění;
  • bronchiální astma;
  • onemocnění ORL orgánů: sinusitida, hnisavá zánět středního ucha, katarální zánět středního ucha, sinusitida;
  • cystická fibróza (pouze během komplexního ošetření);
  • viskózní obsah v dýchacích cestách v důsledku zranění a chirurgických zákroků.

Kontraindikace

Acetylcystein není předepsán pro přecitlivělost na další složky nebo na hlavní aktivní prvek. Věk, ve kterém jsou povoleny finanční prostředky, je 2 roky. Používání při kojení a těhotných ženách je zakázáno. Zvýšená opatrnost při užívání se týká osob s peptickým vředem, plicním krvácením, onemocněním nadledvin, astmatem (možný je bronchospasmus), nízkým krevním tlakem, selháním ledvin a jater, fenylketonurií, jícnovými varixy.

Dávkování a podávání

Prášek by se měl používat po jídle. Obsah jednotlivého sáčku musí být rozpuštěn v půl sklenici teplé vody, důkladně promíchán a okamžitě vypit. Roztok se nesmí ukládat. Pro dospělé používají jeden balíček obsahující acetylcystein v dávce 200 mg 2 nebo 3krát denně. Příjem dětí od 2 do 14 let se provádí v 1 sáčku dvakrát denně. Pro léčbu chronických stavů u dospělých se obsah 2 až 3 balení bere v 1 nebo 2 dávkách. U dětí ve věku 2 až 14 let je správná dávka ½ obsahu sáčku třikrát denně. Jiný léčebný režim pro acetylcystein v cystické fibróze. Při léčbě tohoto stavu u dětí ve věku 2 až 6 let se polovina balení používá čtyřikrát denně. Po 6 letech je předepsán 1 balíček 3krát za 24 hodin.

Akutní nekomplikovaná onemocnění vyžadují léčbu acetylcysteinem jednou týdně. Chronické stavy jsou léčeny po dlouhou dobu, někdy s měsíčními kurzy..

Vedlejší efekty

Někdy se mohou objevit tyto nežádoucí účinky: vyrážka, alergické reakce, horečka, svědění kůže, stomatitida, nauzea, ospalost a zvracení. Vzhled bronchospasmu je pozorován hlavně u pacientů se zvýšenou bronchiální reaktivitou. V případě náhodného předávkování se může objevit: pálení žáhy nebo bolest v žaludku, průjem, zvracení.

speciální instrukce

Nedoporučuje se míchat Acetylcystein s jinými léky. Při rozpouštění prášku z vaku se používá pouze skleněné nádobí. Je zakázáno provádět rozpouštění v kovové nádobě. Nepřípustný kontakt obsahu vaku s gumou, snadno oxidovatelnými složkami a kyslíkem.

Zvláštní opatrnost je nutná při předepisování léku Acetylcysteinu pacientům, u kterých je zvýšená pravděpodobnost bronchospasmu. V případě jeho vývoje jsou předepsány bronchodilatátory. Acetylcystein je nekompatibilní s antibiotiky a proteolytickými enzymy. Pokud je potřeba tyto prostředky vzít, je třeba po užití acetylcysteinu vydržet alespoň 2 hodiny. Účinek acetylcysteinu ruší současné užívání antitusik. V důsledku silného potlačení centra kašle bude sputum v těle přetrvávat a jeho odstranění bude výrazně obtížnější. Musíte vědět, že lék Acetylcystein výrazně zvyšuje vazodilatační účinek nitroglycerinu a také snižuje škodlivý účinek paracetamolu.

Podmínky skladování

Skladování léku nezpůsobuje potíže. Sáčky by měly být skladovány při průměrné teplotě vzduchu asi 25 stupňů Celsia od dětí na tmavém místě. Skladovatelnost 2 roky. OTC dovolená.

Analogy acetylcysteinu

Droga má analogy. Jsou to ACC, ACC long, Mukobene, Fluimucil a mnoho dalších.

Cena acetylcysteinu

Acetylcysteinový prášek pro perorální podání 200 mg, 20 ks. - od 637 rub.

Acetylcystein

Latinský název: Acetylcysteine

ATX kód: R05CB01

Účinná látka: Acetylcysteine ​​(Acetylcysteine)

Výrobce: Marbiopharm (Rusko)

Opožděný popis: 08/08/17

Cena v online lékárnách:

Acetylcystein je mukolytické činidlo, které ředí sputum, pomáhá zvyšovat jeho objem a usnadňuje sekreci..

Účinná látka

Uvolněte formu a složení

Lék je k dispozici ve formě kapek, prášku pro roztok, tablet a ampule pro inhalaci.

Tablety1 karta.
Acetylcystein100 mg
Prášek pro přípravu roztoku1 balení.
Acetylcystein100 mg

Indikace pro použití

Je indikován pro stavy doprovázené tvorbou mukopurulentů, viskózního sputa, jakož i pro respirační onemocnění:

  • chronická a akutní bronchitida;
  • tracheitida (v důsledku virové nebo bakteriální infekce);
  • zápal plic;
  • bronchiální astma;
  • bronchiektatické onemocnění;
  • atelektáza (v důsledku blokády průdušek sliznicí);
  • sinusitida;
  • cystická fibróza.

Lék se používá k odstranění viskózních sekretů z dýchacích cest v pooperačních a poúrazových stavech; připravit se na bronchografii, bronchoskopii, aspirace drenáže; pro mytí nosních cest, abscesů, středního ucha, maxilárních dutin; léčba píštěl, stejně jako chirurgické pole během operací na mastoidním procesu a ústní dutině.

Kontraindikace

Lék je kontraindikován v peptickém vředu dvanáctníku a žaludku v akutní fázi, plicním krvácení, hemoptýze, přecitlivělosti na lék

Adekvátní údaje o bezpečnosti užívání acetylcysteinu během těhotenství a kojení nejsou k dispozici..

Používejte lék opatrně v případě zhoršené funkce jater a ledvin..

Dávkování a podávání

Při perorálním podání je dávka pro dospělé a děti od 6 let 200 mg dvakrát až třikrát denně. Děti od 2 do 6 let jsou předepisovány 200 mg dvakrát denně nebo třikrát denně, každá po 100 mg. Pacientům mladším 2 let se předepisuje 100 mg dvakrát denně..

Při parenterálním podání se dospělým předepisuje 300 mg jednou denně a dětem 150 mg.

Dávky pro intravenózní nebo intramuskulární podání:

  • dospělí jsou předepisováni 300 mg dvakrát denně;
  • děti ve věku 6-14 let jsou předepisovány 150 mg dvakrát denně;
  • děti do 6 let - 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

U dětí mladších než 1 rok se intravenózní podávání léku provádí pouze v nemocnici ze zdravotních důvodů.

Při inhalaci a intratracheálním podání je dávkování, frekvence podávání a doba trvání léčby stanovována individuálně.

Je také možné instilaci zvukovodu nebo nosu v dávce 150-300 mg najednou.

Vedlejší efekty

Možné nežádoucí účinky:

  • Z gastrointestinálního traktu: pálení žáhy, průjem, nevolnost, zvracení, pocit plnosti žaludku.
  • Alergické reakce: svědění, vyrážka, bronchospasmus, kopřivka.
  • V případě inhalace Acetylcysteinem: lokální podráždění dýchacích cest, reflexní kašel, rýma, stomatitida.
  • Při mělké intramuskulární injekci: v přítomnosti zvýšené citlivosti je možný výskyt světla a rychle hořící pálení, v tomto ohledu se doporučuje, aby se léčivo podávalo hluboko do svalu.
  • Ostatní: hučení v uších, krvácení z nosu.

Předávkovat

Údaje o předávkování nejsou k dispozici.

Analogy

Analogy podle ATX kódu: Acestin, injekce acetylcysteinu, ACC, Mucobene.

Nedělejte rozhodnutí o výměně léku sami, poraďte se s lékařem.

farmaceutický účinek

Působení léčiva je spojeno se schopností jeho sulfhydrylových skupin přerušit disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což má za následek depolarizaci mukoproteinů a snížení viskozity hlenu..

V přítomnosti purulentního sputa zůstává Acetylcystein aktivní. Vzhledem k přítomnosti skupiny SH v přípravku má antioxidační účinek. Zvyšuje také syntézu glutathionu, což je důležitý antioxidační faktor při intracelulární ochraně - podporuje funkční aktivitu a morfologickou integritu buňky.

speciální instrukce

Pokud mají pacienti bronchiální astma, onemocnění jater, ledvin a nadledvin, měl by být lék používán s opatrností.

Při léčbě pacientů s diabetem je třeba mít na paměti, že sacharóza je obsažena v granulátu.

Při práci s lékem používejte skleněné nádobí a vyhýbejte se kontaktu s gumou, kovy, snadno oxidovanými látkami, kyslíkem. V některých případech se acetylcystein pro inhalaci používá izolovaně..

Během těhotenství a kojení

V dětství

Aplikuje se podle doporučeného dávkovacího režimu.

Ve stáří

Se zhoršenou funkcí ledvin

U pacientů s onemocněním ledvin je předepsána s opatrností..

S poškozenou funkcí jater

Používá se opatrně u pacientů s onemocněním jater..

Léková interakce

Mezi antibiotiky a acetylcysteinem je třeba dodržovat interval 1–2 hodin.

Při současném použití antitusik a acetylcysteinu se může kongesce sputa zvýšit v důsledku potlačení reflexu kašle.

Podmínky lékárny

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí, mimo dosah vlhkosti a přímého slunečního záření..

Cena v lékárnách

Cena acetylcysteinu za 1 balení od 134 rublů.

Popis na této stránce je zjednodušenou verzí oficiální verze anotace s drogami. Informace jsou poskytovány pouze pro informační účely a nepředstavují návod pro samoléčení. Před použitím léku je nutné se poradit s odborníkem a přečíst si pokyny schválené výrobcem.

Přečtěte Si O Běžné Nachlazení U Dětí

Nazivin pro děti: indikace, složení a dávkování
Všichni rodiče dříve či později čelí běžnému problému - rýma u dítěte. Když nos dítěte nevdechuje, stane se podrážděným, špatně spí a jí. Kromě toho, pokud nebudou přijata žádná opatření k léčbě rýmy, její nekontrolovaný průběh může způsobit různé komplikace.
Vasotomie
Vasotomie je chirurgický způsob snižování přísunu krve do hypertrofované nosní sliznice, což vede k úplnému obnovení nosního dýchání. Tento typ rinochirurgie je jediným způsobem, jak se zbavit nekonzervativní léčby vazomotorické rýmy..
"Anaferon" pro děti: návod k použití, složení, dávkování, analogy a recenze
Při léčbě dětí lékaři často předepisují farmakologická léčiva, která aktivují antivirovou imunitu, čímž vykazují antivirový a imunomodulační účinek.